Energiebesparingsplicht 2027: welke wijzigingen komen eraan?

Bedrijven die onder de energiebesparingsplicht vallen, krijgen te maken met nieuwe regelgeving. Het ministerie van Klimaat en Groene Groei heeft in 2026 verschillende wijzigingen ter internetconsultatie voorgelegd. Deze wijzigingen treden naar verwachting op 1 juli 2027 in werking en moeten de energiebesparingsplicht beter uitvoerbaar en handhaafbaar maken. Ook moeten de regels beter aansluiten op de praktijk.

De wijzigingen zijn nog niet definitief. Toch is het verstandig om nu alvast te bekijken wat deze ontwikkelingen voor uw organisatie kunnen betekenen. In dit artikel leest u welke wijzigingen worden voorgesteld en hoe u zich hierop kunt voorbereiden.

Wilt u eerst meer weten over de huidige energiebesparingsplicht? Lees dan onze pagina over de energiebesparingsplicht. In dit artikel richten we ons op de voorgenomen wijzigingen voor 2027.

Waarom wordt de energiebesparingsplicht aangepast?

De energiebesparingsplicht verplicht bedrijven en instellingen om energiebesparende maatregelen uit te voeren die zich binnen een bepaalde termijn terugverdienen. In de praktijk is gebleken dat de huidige regelgeving op een aantal punten verbeterd kan worden. Daarom werkt het ministerie aan een actualisatie van de regels. Met de voorgestelde wijzigingen wil het ministerie onder meer:

  • De energiebesparingsplicht beter uitvoerbaar maken;
  • Administratieve lasten verminderen;
  • De Erkende Maatregelenlijsten (EML) actualiseren;
  • De informatieplicht en onderzoeksplicht beter op elkaar laten aansluiten.

Welke wijzigingen worden voorgesteld?

De onderstaande wijzigingen maken onderdeel uit van de internetconsultatie. De definitieve regelgeving kan naar aanleiding van de consultatiereacties nog wijzigen.

1.Terugverdientijd van vijf naar zeven jaar

Een belangrijke wijziging is het verlengen van de maximale terugverdientijd voor energiebesparende maatregelen van vijf naar zeven jaar. Hierdoor kunnen meer energiebesparende investeringen onder de energiebesparingsplicht gaan vallen.

2. Actualisatie van de Erkende Maatregelenlijsten (EML)

Ook de Erkende Maatregelenlijsten worden vernieuwd. Daarbij wordt gekeken naar de huidige stand van de techniek, actuele investeringskosten en de voorgestelde terugverdientijd van zeven jaar. Zo sluiten de maatregelen beter aan op de praktijk en de nieuwste ontwikkelingen.

3. Aanpassingen in de informatieplicht energiebesparing

Ook de informatieplicht verandert. Het voorstel is om de verantwoordelijke voor de informatieplicht gelijk te stellen aan degene die verantwoordelijk is voor het uitvoeren van de erkende maatregelen. Daarnaast gaan verschillende sectoren die nu nog onder de onderzoeksplicht vallen, straks over naar de informatieplicht.

De huidige informatieplicht blijft tot die tijd gewoon gelden. Organisaties die onder deze verplichting vallen, moeten daarom blijven voldoen aan de huidige rapportageverplichtingen.

Tot 1 december 2027 geldt bovendien het overgangsrecht uit het voormalige Activiteitenbesluit. Daarna wordt de informatieplicht volledig uitgevoerd volgens de systematiek van de Omgevingswet.

4. Wijzigingen in de onderzoeksplicht

Ook de onderzoeksplicht wordt aangepast. Zo moet de onderzoeksplichtrapportage volledig worden ingevuld. Daarnaast worden onder meer de isolatiescan, de basislijst met maatregelen en de uitgangspunten voor het berekenen van de terugverdientijd geactualiseerd. Keurmerken en certificaten kunnen daarbij nog steeds als onderbouwing worden gebruikt.

5. De huidige ondergrenzen blijven gelijk

Eerder werd aangekondigd dat de ondergrens van de energiebesparingsplicht mogelijk zou worden verhoogd naar 100.000 kWh elektriciteit. Dit voorstel is echter niet opgenomen in de huidige consultatie.

Dat betekent dat de huidige ondergrenzen ongewijzigd blijven. De energiebesparingsplicht blijft dus gelden voor bedrijven en instellingen met een jaarlijks energieverbruik van minimaal:

  • 50.000 kWh elektriciteit; of
  • 25.000 m³ aardgas(equivalent).

Wat betekenen deze ontwikkelingen voor uw organisatie?

De voorgestelde wijzigingen zijn nog niet definitief, maar het is verstandig om u alvast voor te bereiden. Controleer daarom:

  • of uw organisatie onder de energiebesparingsplicht valt;
  • of de informatieplicht of onderzoeksplicht op uw organisatie van toepassing is;
  • welke energiebesparende maatregelen al zijn uitgevoerd.

Door uw huidige situatie in kaart te brengen, bent u goed voorbereid wanneer de nieuwe regelgeving in werking treedt.

De energiebesparingsplicht staat bovendien niet op zichzelf. Ook de Europese EPBD IV stelt nieuwe eisen aan de verduurzaming van gebouwen en energielabels. Wilt u meer weten over deze ontwikkelingen? Lees dan ook ons artikel EPBD IV 2026: energielabels voor gebouwen.

Wanneer worden de wijzigingen verwacht?

De internetconsultaties lopen in 2026. Daarna verwerkt het ministerie de reacties en worden de voorstellen verder uitgewerkt.
Volgens de huidige planning:

  • Begin 2027: publicatie van de gewijzigde regelgeving;
  • 1 juli 2027: verwachte inwerkingtreding van de geactualiseerde energiebesparingsplicht;
  • 1 december 2027: einde van het overgangsrecht uit het voormalige Vanaf dat moment geldt de nieuwe systematiek volledig.

Veelgestelde vragen

Zijn de wijzigingen al definitief?

Nee, de wijzigingen maken onderdeel uit van de lopende internetconsultaties. De definitieve regelgeving wordt naar verwachting in 2027 vastgesteld.

Veranderen de ondergrenzen van de energiebesparingsplicht?

Nee, de huidige ondergrenzen van 50.000 kWh elektriciteit en 25.000 m³ aardgas(equivalent) blijven gehandhaafd.

Wanneer treden de wijzigingen naar verwachting in werking?

Volgens de huidige planning treedt de geactualiseerde energiebesparingsplicht naar verwachting op 1 juli 2027 in werking.

Hulp nodig?

De energiebesparingsplicht blijft zich ontwikkelen. De adviseurs van AdbLOM volgen de ontwikkelingen op de voet en helpen organisaties bij het interpreteren van de regelgeving en het voldoen aan de geldende verplichtingen.

Wij ondersteunen u onder andere bij:

  • De energiebesparingsplicht;
  • De informatieplicht;
  • De onderzoeksplicht;
  • Het beoordelen van energiebesparende maatregelen;
  • De toepassing van de Erkende Maatregelenlijsten (EML);
  • De voorbereiding op toekomstige wijzigingen.

Heeft u vragen over de voorgenomen wijzigingen of wilt u weten wat deze voor uw organisatie betekenen? Neem dan gerust contact op met de adviseurs van AdbLOM.

Contact opnemen

📞 Bel voor persoonlijk advies: 038 – 457 9056
✉️ Mail naar: info@adblom.nl

ADBLOM PGS 15 opslagvoorziening voor gevaarlijke stoffen

Neem contact op

Telefoon: 038-4579056
E-mail: info@adblom.nl